ОСББ: вирішення старих проблем чи нові труднощі?

0

Схоже, влада активно взялась за реформуванняя житлово-комунальної сфери. Стає все більш очевидним, що послуги сучасних житлово-експлуатаційних контор не відповідає сучасним вимогам. Міністерство житлово-комунального господарства планує, що до 2014 року, коли, за розрахунками буде, завершено реалізацію програми реформування галузі, близько 70% багатоповерхових будинків будуть належати ОСББ – об’єднанням співвласників багатоквартирних будинків. При цьому обіцяє всіляко сприяти об’єднанню жителв і заявляє про удосконалення нормативної бази. Проте, як кажуть, міністерськими свустами та мед пити. Скажімо, подекуди необхідність вирішення земельного питання заважає не тільки нормальній роботі ОСББ, а й ставить під сумнів можливість його створення.

Ідея організації ОСББ і можливість самостійно обирати підприємство, яке надаватиме комунальні послуги, минаючи державні ЖЕКи, і справді виглядає привабливою. Власний електрик, сантехнік, прибиральниці, вчасно вивезене сміття і чисте подвір’я. І все це, як запевняють мешканці, коштуватиме значно дешевше, ніж користуватися послугами тих самих ЖЕКів. Так, за словами голови ОСББ “Позняки-комфорт” Оксани Тихонович, об’єднання дало змогу жителям її будинку майже втричі знизити вартість комунальних послуг. «Штат нашого підприємства налічує 10 осіб: сантехнік, електрик, комендант і група, що обслуговує будинок. Собівартість комунальних послуг на утримання 1 м квадратного становить 2,10 грн, а не 6 грн, як у ЖЕКу. Тому, що перед нами не стоїть мета отримати прибуток», — розповіла О. Тихонович. При цьому вона наголошує, що електрика і сантехніка жителі будинку можуть викликати у будь-який час. Як результат. створення ОСББ дозволило будинку по вул. Ахматової, 20, без додаткових витрат отримати 2 місце “За краще подвір’я Києва”.

До того ж створення ОСББ – це нині єдиний спосіб дочекатися від держави ремонту будинку. Так, за законом, при передачі будинку на баланс іншої організації (у даному разі – об’єднанню співвласників) попередній власник (а, отже, органи місцевої влади) мають здійснити капітальний ремонт будівлі. Годі й казати, що цього капремонту багато будинків чекають десятками років. А не дочекавшись, домовляються під’їздами і за власні гроші міняють труби, лагодять дах. Відтепер таким ініціативним громадянам пропонують офіційно об’єднатися і отримати безплатний ремонт. А крім того, при створенні ОСББ, наприклад, у Києві місцева влада надає разову грошову допомогу у розмірі 30 тис. грн. За словами начальника відділу реформування і житлової політики головного управління житлового господарства Київської міської адміністрації Станіслав Баклажка, на допомогу новоствореним і вже діючим ОСББ — на створення, реєстрацію і оформлення земельної ділянки в бюджеті столиці на поточний рік було закладено 146 млн. грн., у наступному передбачається, що ця сума буде значно більша. Крім того, зазначив він, відповідно до програми реформування системи ЖКГ, у столичному бюджеті на 2011 рік буде передбачено близько 300-350 млн. грн на ремонт житлового фонду.

Київська влада відкриває також консультативні центри зі сприяння створенню об’єднань співвласників у окремих районах столиці. У центрі можна отримати інформацію з утворення нових ОСББ, ознайомитися з досвідом вже існуючих, а також вирішити питання, які виникають в процесі їх функціонування. Також консультативний центр забезпечує юридичну допомогу та надає необхідну інформацію по роботі з постачальниками послуг. З часом такі центри планується створити у кожному районі міста.

А консультувати, як виявляється, є про що. Можна навіть не брати до уваги, що далеко не в кожному будинку мешкають такі завзяті, енергійні й при цьому ще й чесні люди, які візьмуть на себе обов’язок очолити організацію й вирішуватимуть всі поточні проблеми. На заваді безхмарному життю ОСББ, перш за все, стоїть земля, яку вони мають отримати разом із будинком і яку, зрозуміло, місцева влада або ж компанія-забудовник не дуже-то й хочуть віддавати. А крім того, у будинку є ще підвали, горища, комори, прибудинкова територія. За це активним власникам квартир доведеться поборотися у судах. Так, за словами Оксани Тихонович, її організація отримавши будинок, за право мати у власності прилеглу територію дійшла вже до Вищого господарського суду. І хоча за законом земля разом із будинком має належати ОСББ, їхній будинок продовжує «висіти у повітрі».

Приклад ще одного київського ОСББ «Лісова пісня», головою якого є Наталя Задер, і зовсім сумний. Ініціативна група вирішила створити об’єднання співвласників і отримати на баланс будинок, який компанія-забудовник передала своїй дочірній компанії. Ті, у свою чергу, нібито, не заперечували, проте питання передачі запропонували вирішити через суд. А наш “найгуманніший” чогось питання це не вирішив, натомість оголосив, що ОСББ «Лісова пісня» створене незаконно, тож є недійсним.

І хоча начальник управління житлової політики Міністерства ЖКГ України Олександр Кривобородов і запевняє, що проблеми, які виникають у окремих організацій, є поодинокими і позитивних прикладів набагато більше, зрозуміло, що ОСББ – досить марудна справа. Недосконалість законів, корупція на всіх рівнях влади, земельні махінації, а до того ще й відсутність контролю за діяльністю самих ОСББ ставлять під сумнів плани Міністерства житлово-комунального господарства. Тому-то Міністерство як раз активно працює над удосконаленням нормативної бази – зокрема над змінами у законі про ОСББ, який приймався ще у 2001 році. За словами О. Кривобородова, новий закон вже фактичного готовий і найближчим часом буде переданий на розгляд до Кабміну. Крім того, за словами чиновника, на виході новий Житловий кодекс, який передбачає обов’язкове створення ОСББ у новобудовах, а в кінцевому варіанті – і в старих будинках. “Політика міністерства спрямована на те, що, оскільки 90% житлового фонду в країні є приватизованим, то жителі самі мають брати участь в управлінні своїм будинком, самі вирішували питання, пов’язані із його функціонуванням. В програмі реформування житлового господарства на 2010-2014 рр. передбачено, що на кінець 2014 року 70% житлового фонду багатоквартирних будинків буде передано на баланс об’єднань співвласників багатоквартирних будинків”, — зазначив Олександр Кривобородов.

У Міністерстві з питань житлово-комунального господарства переконані, що створення об’єднань співвласників багатоквартирних будинків дозволить вирішити проблему несплати за комунальні послуги. За словами Олександра Кривобородова, заборгованість з оплати комунальних послуг у цілому по Україні наразі становить 2,135 млрд. грн, що є значною проблемою нинішньої системи житлово-комунального господарства. А створення ОСББ, на думку О. Кривобородова, стане стимулом для відповідального ставлення власників квартир до оплати послуг. «Коли у будинку буде створено об’єднання співвласників і вони самі оберуть керівника і ту організацію, яка буде обслуговувати будинок, або візьмуть на себе цю відповідальність, то, зрозуміло, вони відчуватимуть відповідальність за якість послуг і їхню своєчасну оплату», — вважає О. Кривобородов. І, зрозуміло, що із появою ОСББ проблем у міністерства значно поменшає. Та ось чи дійсно стане безпроблемним створення об’єднань співвласників і передача їм на баланс будинку із усім належним принаймні у 2014 році – це ще потрібно довести.