Петро Симоненко: і українська, і російська мови користуються однаковою повагою у суспільстві

0

У Луганську відбулось засідання круглого столу Міжнародної конференції “Рівноправність російської та української мови – основа консолідації народу України” Участь у ній взяли науковці та політики Росії, Білорусі та України. Лідер Комуністичної партії України Петро Симоненко в інтерв’ю кореспонденту ГолосUA розповів про хід засідання та проблеми, які порушувались на ній.

— Петро Миколайовичу, мовне питання болюча для України тема, які саме проблеми піднімались на круглому столі?

— Глибоко переконаний, що і науковці і організатори круглого столу дбали про майбутнє і спокій мовного питання в Україні. Я висловив свою точку зору, яка стосується політиків і ролі політиків в державі, щодо консолідації народу України. Коли ми говоримо про захист української і російської мови, то в першу чергу потрібно посилювати напрямки роботи, щодо народної дипломатії. Це по-перше. По-друге потрібно примусити працювати капітал на національні інтереси та на захист як української так і російської мови в Україні. Наша партія з 1993 року відстоює позицію, що російська мова мова повинна мати статус другої державної. У своєму виступі, я привів результати соціологічного дослідження 2007 року, проведені інститутом соціології Національної Академії Наук. За цими показниками українською мовою можуть спілкуватися, читати , писати – 71% дорослого населення. Ці 71% поділяються на таку градацію: кожний восьмий з 10 українців — добре володіє українською мовою, кожен третій з росіян в Україні добре володіє українською мовою. Але якщо говорити про російську мову то на дуже високому рівні – володіють російською мовою 79% громадян. Це свідчить про те, що одна і друга мова користуються однаково великою повагою в суспільстві. Для того, щоб зняти напругу і перестати використовувати мовне питання у політичних компаніях, під час виборів до місцевих рад, Верховної Ради, Президента, потрібно вирішити питання мови.

— Чи не є однією з причин мовного конфлікту в Україні його експлуатація політичними силами?

— Звісно, певні політичні сили під час виборів починають про це активно говорити. Робиться це для того, щоб відволікти увагу громадян України від негативного і ганебного стану бездіяльності влади за роки незалежності України — зрада національним інтересам та знищення суверенітету держави Проблема в тому, що таким чином посилюються протиріччя не тільки в середині держави, а й між державами, тобто між Україною та Росією, між слов’янськими державами.

— Петро Миколайовичу, як безболісно уникнути цієї проблеми для Сходу та Заходу України?

— Дуже часто цей конфлікт намагаються представити, як той , який неможливо вирішити . Стверджують, що на Сході не розуміють поняття національної ідеї . Можу заявити, що національна ідея тільки тоді буде твердою, коли вона буде опиратися на соціальну політику в державі, без соціальної політики не буде національної ідеї. Для об’єднання України, яку зараз штучно поділили на інтереси, потрібно врахувати різну специфіку населення і дати зрозуміти населенню, що кожна його одиниця, чи це жінка, чи чоловік, чи молода людина, чи пенсіонер, дитина чи дорослий, є захищеною у мовному питанні. Потрібно перестати спекулювати на нашій історії, адже історія складна річ і її треба поважати, з акуратністю ставитись до сторінок пов’язаних з Росією, адже маємо там і сумні, але повчальні сторінки.

— Чи були зроблені конкретні висновки після засідання?

— Зараз круглий стіл працює по секціям і перейшов у фазу обговорення. І все це буде новим поштовхом до вирішення проблем мови. Було підтримано нашу позицію, щодо проведення референдуму в Україні з цього питання. Зараз люди вже розуміють, що є ті політики, які просто говорять і спекулюють, а потім після виборів забувають про обіцянки, а є ті, хто послідовно займається цією проблемою. Ми, комуністи, робимо все щоб вирішити цю проблему. Треба раз і назавжди визначитись із статусом російської мови і робити це слід, в першу чергу, враховуючи інтереси та бажання населення.